Suwerenność Żywnościowa Globalnie

Suwerenność Żywnościowa – Globalnie

Czym jest ‘Suwerenność żywnościowa’?

Suwerenność wydaje nam się w obecnych czasach i na naszych szerokościach geograficznych czymś oczywistym, naturalnym, wpisanym w życie jednostki i społeczeństwa… Niestety w wielu miejscach na Ziemi sytuacja wygląda zgoła inaczej i mamy do czynienia z częściowym lub zupełnym brakiem suwerenności oraz sytuacją, gdy łamane są podstawowe prawa człowieka. Nie mówiąc już o suwerenności żywnościowej! Jednym z takich podstawowych praw wg Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ogłoszonej przez Ogólne Zgromaczenie ONZ w 1948 r. jest to , iż: (Art.25.1) “Każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.”  

Niestety setki milionów ludzi na świecie nie posiada dostępu do tychże dóbr. Coraz wyraźniejszy rozłam między bogatymi i biednymi i tragiczny  poziom życia rolników na niemal wszystkich kontynentach spowodował zrzeszanie się, organizowanie oddolne chłopów i chłopek w imię walki o fundamentalne prawa do godnego życia. Jednym z owoców aktywistycznej działalności rolniczej było Forum Nyéléni oraz Deklaracja Nyéléni wypracowana i ogłoszona 27 Lutego 2007 roku w Mali, w Afryce. Sama nazwa “Nyéléni”, która została podchwycona i obecnie posługuje się nią Globalny Ruch na Rzecz Suwerenności Żywnościowej to imię malijskiej kobiety, rolniczki i działaczki społecznej. Poniżej fragment utworzonej deklaracji:

“Suwerenność żywnościowa jest prawem ludzi do zdrowej i związanej z kulturą lokalną żywności, produkowanej metodami ekologicznymi i zrównoważonymi, oraz do określania swoich własnych systemów żywnościowych i rolnych. Stawia ona tych, którzy produkują, prowadzą dystrybucję żywności, a także konsumentów w samym sercu systemów żywnościowych, bez przyznawania priorytetu wymogom rynku światowego i korporacjom. Suwerenność żywnościowa broni interesów przyszłych pokoleń, oraz oferuje strategię oporu wobec współczesnego reżimu żywnościowego i handlu, zdominowanego przez wielkie korporacje. Daje ona pierwszeństwo ekonomiom lokalnym i narodowym i takim rynkom, a ponadto popiera rolnictwo oparte na gospodarstwach rodzinnych, jak i zrównoważoną pod względem ekonomicznym, społecznym i ekologicznym produkcję i konsumpcję żywności. Suwerenność żywnościowa propaguje przejrzysty handel, który gwarantuje producentom godziwe dochody, a konsumentom prawo do kontroli nad żywnością i jej wartością odżywczą. Zapewnia także producentom żywności prawo do zarządzania ziemią, zasobami wodnymi, nasionami, stadami zwierząt, jak i do stosowania praktyk różnorodności biologicznej. Suwerenność żywnościowa implikuje nowe relacje społeczne, wolne od wyzysku i nierówności miedzy kobietami i mężczyznami, różnymi ludami, rasami, klasami społecznymi i pokoleniami.” (Deklaracja Nyéléni, 2007)Całość można przeczytać tutaj: https://nyeleni.pl/deklaracja-nyeleni-mali-2007/